Motocykle  »  Aktualności  »  Nowe prawo jazdy kat. A już w przyszłym roku - będzie ciężko! Zobacz film...
Egzamin już nie taki łatwy

Nowe prawo jazdy kat. A już w przyszłym roku - będzie ciężko! Zobacz film...

2012-10-11 - A. Miklewska     Tagi: Motocykle, Quady, Skutery, Prawo jazdy, Przepisy, Prawo
Jeżeli ktoś chce zdawać prawo jazdy "po staremu" powinien się pośpieszyć. Po 19 stycznia 2013 roku w każdym z 49 WORD-ów w kraju będą obowiązywały nowe przepisy. Adepci motocyklizmu, którzy dotychczas mieli problemu ze zdaniem egzaminu będą musieli zakasać rękawy i przyłożyć się do nauki. Zostało niewiele czasu, większość WORD-ów kończy egzaminowanie w listopadzie, a w nowym roku młodzi motocykliści wyjadą na drogi dopiero na wiosnę. W marcu lub kwietniu będą musieli poradzić sobie już z nowymi zasadami, a nie są one proste. Zresztą zobaczcie sami jak to będzie wyglądało.
Nowy egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A - tak będzie wyglądał
Nowy egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A:
  • Zmodyfikowana ósemka
Stara dobra ósemka odejdzie do lamusa. Resort transportu przygotował dla motocyklistów prawdziwy tor przeszkód. Zadaniem egzaminowanych będzie ominięcie pachołków i zmieszczenie się w wyznaczonym obszarze.
  • Slalom między bramkami
To coś zupełnie nowego. Kandydaci na motocyklistów będą musieli wykazać się świetnym opanowaniem maszyny. Do pokonania będzie 5 bramek ustawionych co 3,5 metra z bardzo ostrym kątem skrętu. Co więcej, wszystko będzie odbywać się na dystansie zaledwie 14 metrów.
  • Slalom szybki
Średnia prędkość nie mniejsza niż 30 km/h i pachołki ustawione co 7 metrów. Tutaj będą potrzebne nie lada umiejętności. Jeżeli ktoś nie umie balansować ciałem i pochylać motocykla w zakrętach może zapomnieć o wymarzonym dokumencie.
  • Ominięcie przeszkody
To zadanie budzi najwięcej emocji. Powodem jest oczywiście prędkość jego wykonania. Przed rozpoczęciem zadania motocykl musi zostać rozpędzony do prędkości minimum 50 km/h, a do przeszkody jest zaledwie 10 metrów.Pozostałe zadania nie powinny przysporzyć już tak wielu problemów. Ruszanie ze wzniesienia i przemieszczenie motocykla prowadząc go to podstawowe umiejętności każdego motocyklisty. Trzeba jednak pamiętać, że osoby o drobnej posturze (w szczególności kobiety) będą miały problem z cięższymi maszynami.Już teraz wiadomo, że nowy egzamin to nie będzie spacer w parku. Marek Poręba, dyrektor WORD w Rzeszowie przyznaje, że nawet doświadczeni motocykliści mieli problemy z wykonaniem zadań podczas testowego egzaminu.

Ze względu na zmianę przepisów wszystkie WORD-y w kraju będą musiały przebudować, a przynajmniej przemalować swoje place manewrowe. Taki sam los czeka szkoły jazdy, które będą musiały doinwestować lub zrezygnować ze szkolenia motocyklistów.

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
MotoGP 20 - zwiastun gry


źródło: prawojazdy

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
4

Komentarze do:

Nowe prawo jazdy kat. A już w przyszłym roku - będzie ciężko! Zobacz film...

Schakal
Nowe prawo jazdy kat. A już w przyszłym roku - będzie ciężko! Zobacz film...
Schakal 2012-10-11 11:32
nie zazdroszczę przyszłym motocyklistom....
Nowe prawo jazdy kat. A już w przyszłym roku - będzie ciężko! Zobacz film...
Miko 2012-10-11 15:06
Przecież żyjemy w Polsce a tu żyją Polacy a to ludzie sprytni do granic możliwości, pojeździ się z pół roku bez prawka ryzykując 500zl mandat nauczy się jazdy na dobrym poziomie a wtedy będzie trzeba się zapisać na kurs i tyle...
Astarte
Nowe prawo jazdy kat. A już w przyszłym roku - będzie ciężko! Zobacz film...
Astarte 2012-10-11 21:02
Na szczęście mam już prawo jazdy i ominie mnie ten nowy eksperyment naszych włodarzy.
Nowe prawo jazdy kat. A już w przyszłym roku - będzie ciężko! Zobacz film...
W12 2012-10-12 21:58
Moim zdaniem ktoś w końcu pomyślał i plac manewrowy czegoś nauczy przyszłych motocyklistów. Omijanie przeszkody to podstawa, którą każdy powinien mieć we krwi. Manewrowanie między pachołkami powolne i szybkie nauczą balansu i równowagi. Teraz zda egzamin jeden z drugim na 250-tce, weźmie 600-tkę lub litra i na pierwszym parkingu gleba bo nie potrafi manewrować, albo wali w pierwszą przeszkodę przed którą nie da się wyhamować bo nie ma opanowanego omijania. Ja mam prawko od dłuższego czasu, ale sam takie manewry musiałem doskonalić na doskonaleniach jazdy. Jak dla mnie tak samo powinni zaostrzyć manewry samochodem.