Motocykle  »  Aktualności  »  Jak wybrać pierwszy motocykl?

Jak wybrać pierwszy motocykl?

2024-03-08 - V10.pl     Tagi:

Szukasz praktycznych tipów na temat tego, czym powinien wyróżniać się pierwszy motocykl? Przeczytaj ten tekst, a dowiesz się, jaki pierwszy jednoślad warto wybrać.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego motocykla?
Oto najważniejsze kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę, przygotowując się do zakupu pierwszego jednośladu.

Oczekiwania
Na rynku dostępne są różne rodzaje motocykli. Część z nich jest zaprojektowana z myślą o jeździe po mieście, inne z kolei stworzone do jazdy w trasę. Dostępne modele, ze względu na typ, można podzielić tak:

 • cross (zaprojektowany do jazdy na torze),
 • enduro (jest wszechstronny, dostosowany do jazdy po różnych nawierzchniach),
 • skuter (przeznaczony raczej do jazdy w mieście),
 • ścigacz (mają wysoką moc oraz sportową sylwetkę),
 • custom (przygotowany według zaleceń klienta),
 • turystyczny (przygotowany z myślą o zwiedzaniu),
 • sportowy (motocykl mniej ekonomiczny, ale za to z idealnymi parametrami przyspieszenia, hamowania i prędkości),
 • chopper (przerobiony motocykl),
 • naked (motocykl bez owiewek),
 • klasyk (charakterystyczny japoński model).

Zastanów się, czego oczekujesz od pierwszego motocykla i wtedy wybierz określony rodzaj, a później model.

Moc
Do nauki jazdy na motocyklu warto wybrać maszynę o mocy 11 KM. Na jednośladach o pojemności skokowej 125 cm3 można rozwinąć prędkość ok. 100 km/h, co ułatwia kontrolowanie pojazdu. Niektórzy specjaliści zalecają, by na początek, wybrać skuter. Trening na takim jednośladzie sprawi, że łatwiejsza będzie przesiadka na szybszą maszynę.
Jazda na motocyklu o pojemności silnika wynoszącej do 125 cm3, mocy do 11 KM oraz stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg wymaga posiadania prawa jazdy kategorii B. To kolejny argument za tym, by na początek zdecydować się na taki pojazd. Snujesz plany nie tylko o pierwszym motocyklu, ale także o wyrobieniu prawa jazdy kategorii A? O tym, jak to zrobić i co powinieneś wiedzieć, stawiając pierwsze kroki na motocyklu, przeczytasz tu: https://cuk.pl/porady/prawo-jazdy-a-wszystko-co-musisz-wiedziec-jak-zostac-kierowca-motocykla.

Hamulce
To one zapewniają bezpieczeństwo. Wiele modeli ma system ABS, uniemożliwiający zablokowanie kół podczas hamowania. To właśnie takie jednoślady są idealne jako pierwszy motocykl.

Gabaryty
Wybierz taką maszynę, by łatwo było Ci ją opanować podczas wykonywania manewrów. Zbyt ciężka i duża nie jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o pierwszy motocykl dla drobnej osoby. Z drugiej strony na lekkiej maszynie niekomfortowo będzie się czuć ktoś o masywnej sylwetce. Warto przejechać się wybranym motocyklem, zanim się go kupi, by sprawdzić, czy łatwo jest go kontrolować przy niskich prędkościach oraz, czy podczas postoju na światłach nie ma problemu ze swobodnym postawieniem nóg na ziemi.

Sposób napędu
Na rynku dostępne są motocykle napędzane łańcuchem, pasem lub wałem. Ten ostatni nie jest polecany dla nowicjuszy, ze względu na to, że mocno zwiększa wagę pojazdu. Z kolei napęd łańcuchowy wymaga częstych konserwacji. Jako pierwszy motocykl najlepiej wybrać taki z napędem pasowym. Jest on mało wymagający, więc sprawdzi się dla osób, które jeszcze nie obyły się z obsługą i konserwacją tego typu maszyn.

Na jakie model warto się zdecydować?
Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, możemy wskazać kilka ciekawych modeli, które sprawdzą się jako pierwszy motocykl. Oto 5 polecanych modeli:

 • Yamaha MT 125 - motocykl ceniony jest m.in. za niewielkie koszty eksploatacji,
 • Honda Varadero - to wybór dla osób dobrze zbudowanych,
 • Junak M12 Vintage 125 - jego zaletą jest łatwość prowadzenia nawet na ostrych zakrętach,
 • Honda Shadow VT 125 - to model ceniony m.in. za niezawodność,
 • BMW F 850 GS - idealny wybór w trasę.

Ile kosztuje pierwszy motocykl?
Biorąc pod uwagę wymienione wcześniej modele, można powiedzieć, że pierwszy motocykl, kupiony w salonie może kosztować od 20 tys. złotych wzwyż. Jednak w przypadku osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na motocyklu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup używanego jednośladu, a to już koszt, w zależności od wieku i stanu technicznego pojazdu, ok. 9-10 tys. zł.

Jak wybrać używany motocykl?
Jako osoba niemająca doświadczenia w zakupie tego typu pojazdów, warto wziąć ze sobą na tzw. oględziny kogoś, kto się na motocyklach zna. Jeśli jest to niemożliwe, zawsze możesz skorzystać z przeglądu np. na stacji diagnostycznej. Warto przedyskutować z zaufanym mechanikiem, czy ewentualne usterki nie przewyższają wartości używanego pojazdu.
Gdy już znajdziesz idealny motocykl, sprawdź również jego historię. Możesz to zrobić, wchodząc na stronę rządowej usługi Historia Pojazdu i wpisując numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji.

O czym jeszcze warto pamiętać przy zakupie motocykla?
Trzeba wiedzieć, że obowiązkowym wyposażeniem motocyklisty jest kask ochronny z atestem ECE R22-05. Chociaż strój motocyklisty nie jest wymagany prawnie, warto go mieć, by chronić różne części ciała przed zranieniem podczas upadku. Warto też mieć przy sobie apteczkę, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy czy kamizelkę odblaskową.
Pamiętaj, że motocykl jako pojazd mechaniczny obowiązkowo musi mieć ubezpieczenie OC. Jeśli kupisz motocykl z salonu, będziesz musiał kupić ubezpieczenie sam. Z kolei, nabywając używany motocykl, możesz korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela lub zadbać o nową, dostosowaną do Twoich potrzeb.
Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajdziesz, najlepiej skorzystać z oferty multiagencji, które niejednokrotnie umożliwiają zakup ubezpieczenia motocykla online. Do takich firm należy CUK Ubezpieczenia. Wejdź na stronę kalkulatora: https://cuk.pl/kalkulator-ubezpieczenia-motocykla, wylicz składkę w nawet 30 towarzystwach i wybierz najlepszą z nich.
Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Jak wybrać pierwszy motocykl?

Najczęściej czytane w tym miesiącu
Tapety na pulpit