Motocykle  »  Aktualności  »  Biotrike - ekologiczna "odwrotna trajka"
Biotrike - ekologiczna

Biotrike - ekologiczna "odwrotna trajka"

2008-12-17 - P. Łukasiewicz     Tagi: Odjechane
W dzisiejszych czasach twórcom motocykli przyświecają różne cele - a to zrobić najszybszy, a to najgłośniejszy... czasem ktoś wpadnie na pomysł, żeby zrobić najbardziej ekologiczny. I do tego - aby przystosować go dla osób niepełnosprawnych!

No dobrze, Biotrike nie jest może motocyklem w pełnym tego słowa znaczeniu. Niemniej jednak - jest bazowany na motocyklu, zapewnia zbliżone osiągi i zdolności do manewrowania. Ma trzy koła - dwa z przodu i jedno z tyłu, co najwyraźniej staje się coraz popularniejsze na rynku jedno(?)śladów (nie tak dawno usłyszeliśmy o Brudeli Leanster 645L czy Peugeocie HYmotion3). Napędzany jest wysokoprężnym silnikiem firmy Caterpillar o mocy 34 KM, przystosowanym do pracy na biodieslu. Dzięki temu, będąc mniej skomplikowanym technologicznie od hybrydowych concept-bike'ów, jest przyjazny dla środowiska jak żaden inny motocykl. Biotrike jest pojazdem dwumiejscowym, choć na zamówienie dostępna jest także wersja czteromiejscowa. Pasażerowie siedzą oczywiście "gęsiego" za kierowcą. Nie ma konieczności wyposażania pojazdu w dyżurne kaski - producent zainstalował tam klatkę bezpieczeństwa i fotele wyposażone w pasy. Inaczej niż w seryjnych motocyklach, Biotrike porusza się na zwykłych, samochodowych oponach, co zwiększa powierzchnię kontaktu z nawierzchnią, pozwalając na większą stabilizację toru jazdy i przyczepność, a co za tym idzie - bezpieczeństwo. Przezroczysty, uchylany dach umożliwia regulację temperatury wnętrza, zupełnie jak w aucie. Dostępna jest nawet wersja z klimatyzacją :)
Amerykański pomysł na "odwrotną trajkę" jest, jak na dwuślad, dość wąski (160 cm) - dzięki czemu nieźle radzi sobie w ruchu ulicznym - ale nie ma już szans na korzystanie z białego "pasa dla motocykli" aby wydostać się przed stojące w korku samochody.

Biotrike występuje w trzech podstawowych wersjach: dwumiejscowej (23,999 $), czteromiejscowej (29.999$) i czteromiejscowej w wersji dla niepełnosprawnych (mocniejszy silnik, obniżony próg wejściowy, zdalna kontrola zapłonu i otwarcia owiewki, miejsce na wózek inwalidzki).

No cóż - widać na rynku jest miejsce i dla takich wynalazków. Ciekawe, czy zostałyby dopuszczone do ruchu w Polsce?

Więcej na temat Biotrike można poczytać na stronie producenta.źródło: www.biotrike.com

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Biotrike - ekologiczna "odwrotna trajka"