Motocykle  »  Aktualności  »  Wsiadasz na motocykl 125 ccm? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć
Zniżka na książki motocyklowe w sklepie internetowym Buk Rower

Wsiadasz na motocykl 125 ccm? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

2015-03-23 - A. Miklewska     Tagi: Motocykle, Bezpieczeństwo, Książki
Zgodnie z przewidywaniami po umożliwieniu jazdy na motocyklach o pojemności do 125 ccm posiadaczom prawa jazdy kategorii B, mniejsze jednoślady zaczęły znikać z magazynów dealerów. Część kierowców przypuszcza, że skoro pojemność niewielka, to i jazda na 125-tce nie musi być wielką filozofią. Nic bardziej mylnego. "Dynamika i sposób poruszania się jednośladów oraz technika kierowania nimi znacząco się różni od samochodów osobowych" - mówi Łukasz Bednarz instruktor nauki jazdy kategorii A i B z krakowskiej szkoły Dreamotor.pl. "Każdy, kto chce poruszać się motocyklem lub skuterem, nie stać w korkach i nie płacić za postój w strefach parkowania, chcąc jeździć bezpiecznie dla siebie i innych, powinien wiedzieć, jak to się robi." Teoria przed praktyką
David L. Hough, autor biblii techniki jazdy na motocyklu “Motocyklista doskonały” napisał, że jedną z najważniejszych różnic między jazdą samochodem a jazdą na motocyklu jest różnica w poziomie ryzyka. Zadbanie o odpowiednią dawkę wiedzy i umiejętności to sprawa bezpieczeństwa. Im bardziej jesteśmy świadomi, tym więcej ćwiczymy, tym lepiej jeździmy i możemy uniknąć wielu groźnych sytuacji.
Pod kątem użytkowania i jazdy nawet motocykl o stosunkowo niewielkiej mocy jest narzędziem, które wymaga przygotowania. Trzeba wiedzieć, co się z nim dzieje przy skręcaniu, hamowaniu czy jak prawidłowo używać manualnej skrzyni biegów.

"Kiedy przychodzi do mnie osoba, która chce się doszkalać, przed każdym ćwiczeniem mówię jej po co ono jest i jak ma je poprawnie wykonać. Praktyka zawsze poprzedzona jest teorią" - mówi Radek Pakulski, instruktor nauki i doskonalenia techniki jazdy na motocyklu ze szkoły Automobilklubu Polski. "Warto, by kierowcy aut, którzy przesiądą się na małe motocykle poznali podstawowe zasady jazdy jednośladem. Mogą to zrobić czytając książki motocyklowe, mogą skorzystać też ze szkoleń, które oferują szkoły specjalizujące się w nauce jazdy na motocyklu."Tajemnice przeciwskrętu
Im więcej potrafimy zrobić na motocyklu, tym jesteśmy bezpieczniejsi. Dobrze mieć na przykład świadomość, że tak jak w samochodzie skręca kierownica, tak w motocyklu nie tylko. Jadąc motocyklem sporo możemy zrobić masą ciała. Do tego dochodzi legendarny w kręgach motocyklowych przeciwskręt."Gdyby przeciwskręt wyszedł z legendy i trafił pod motocyklowe strzechy, byłoby bezpieczniej na drogach" - dodaje Radek Pakulski. "Zasadnicza różnica w sposobie skręcania auta i motocykla polega na tym, że samochód zaczyna skręcać w momencie, kiedy zaczynamy kręcić kierownicą, a motocykl by skręcił, najpierw musi zostać przechylony. Nawet w przypadku zwrotnego, sportowego motocykla samo pochylenie maszyny (jeszcze zanim zaczniesz skręcać!) może zająć całą sekundę, a jadący z naprzeciwka z prędkością 70 km/h samochód w sekundę pokona 25 metrów."Doświadczony motocyklista David L. Hough oraz twórcy najlepszych szkoleń motocyklowych na świecie - Keith Code i Lee Parks w swoich książkach dokładnie tłumaczą, na czym polega zarówno przeciwskręt, jak i inne manewry. Opisują m.in. jak zachowuje się zawieszenie w przypadku hamowania i jak jego praca może wpłynąć na bezpieczeństwo i efektywność tego manewru."Bez wiedzy jak dany manewr powinien wyglądać dużo nie zrobimy. Możemy stale powtarzać te same błędy, stosować tylny hamulec tam, gdzie powinniśmy użyć przedniego" - mówi Radek Pakulski. "Zanim przystąpimy do praktyki, warto więc poznać teorię. A tę możecie pozyskać z łatwo dostępnych, polecanych przez instruktorów książek o technice jazdy motocyklem. Początkującym szczególnie polecam “Motocyklistę doskonałego” i “Strategie uliczne” Davida L. Hougha. Co więcej, zawartych w nich informacji nie ma na kursach na kategorię A."

Świadomie znaczy bezpiecznie
Porad, które mogą nam ułatwić jazdę, sprawić, że będzie przyjemnością jest sporo.  Warto zdać sobie sprawę, że motocykl jedzie tam, gdzie kierujesz wzrok. Jeśli patrzysz się w lewo na samochód, który może za chwilę skręcić, motocykl potoczy się w jego stronę. Jeśli hamujesz, żeby nie wjechać w drzwi skręcającego auta, skup wzrok na jezdni przed nim - tam, gdzie chcesz się zatrzymać.

Hamowanie w zakręcie to poziom zaawansowany. Jest w stanie dosyć brutalnie zweryfikować umiejętności. W sytuacji awaryjnej samochód przeleci przez krawężnik, pogniemy sobie felgi, uszkodzimy zawieszenie, ułamiemy zderzak. Jadąc z podobną prędkością motocyklem, kiedy nie uda nam się wyhamować, konsekwencje mogą być dla nas o wiele gorsze, uszkodzić się może nie tylko motocykl, ale i motocyklista. Szczęśliwie, mając wiedzę, którego hamulca używać i w jaki sposób, wielu motocyklistów unika przykrych niespodzianek. Kierowcy dosiadający motocykli i pojemności 125 ccm mają tę przewagę, że ich spokojniejsze i lżejsze pojazdy więcej wybaczą. Nie ma jednak wątpliwości, że świadomość to podstawowy element pozytywnych wrażeń z jazdy.

"Ważne, żeby ci, którzy z prezentu urzędników skorzystają, wiedzieli, jak jeździć z głową" - podsumowuje Radek Pakulski.
***
W dniach 23 - 27 marca 2015 roku zniżka na książki motocyklowe w sklepie internetowym Wydawnictwa Buk Rower. Wpisz kod rabatowy: 125ccm i zapłać 50% mniej.



Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
3

Komentarze do:

Wsiadasz na motocykl 125 ccm? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Wsiadasz na motocykl 125 ccm? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć
zwl 2015-03-23 14:33
Po wpisaniu kodu pojawił się rabat 20%, a nie 50% :-( Rabat za kod rabatowy (20%)
Wsiadasz na motocykl 125 ccm? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć
Buk Rower 2015-03-23 15:54
@zwl - Rabat 50% naliczany jest od ceny okładkowej książki i jest to suma rabatów - 30% (zaznaczony na niektórych okładkach, który obowiązuje w tym momencie dla wszystkich klientów) i 20% (po wpisaniu kodu rabatowego). Pozdrawiam.
Wsiadasz na motocykl 125 ccm? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć
zwl 2015-03-24 10:51
Rozumiem, czyli taki chwyt marketingowy.